Και τώρα Football League!

Ο Ηρακλής επικράτησε με 2-1 του Τηλυκράτη Λευκάδας στο Καυτατζόγλειο, και πλέον εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία του στο πρωτάθλημα της Football League της σεζόν 2018-2019. Τα γκολ για τους «κυανόλευκους» πέτυχαν ο Βασίλης Παπαδόπουλος στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης, και ο Τάι με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 75′. Για τους φιλοξενούμενος είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Καββαδίας στο 74ο λεπτό.

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Εμφανώς καλύτερος ο Ηρακλής στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς ωστόσο να μπορεί να αξιοποιήσει την αγωνιστική του υπεροχή. Στο 6ο λεπτό ο Χρήστος Ρόβας από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, ακολούθησε πολύ καλό σουτ του Καζναφέρη στο 12′, ενώ στα επόμενα λεπτά ο Παπαδόπουλος δεν κατάφερε, δύο φορές, να παραβιάσει την εστία του Καραγκούνη. Οι φάσεις του πρώτου μέρους ολοκληρώθηκαν στο 38′ με άστοχο σουτ του Τάι.

Το γκολ που τόσο επίμονα έψαχναν οι ποδοσφαιριστές του Σπύρου Μπαξεβάνου ήρθε εν τέλει στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τον Τάι να φέρνει τη μπάλα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, τον Καραντασιάδη με προβολή να σερβίρει στον Παπαδόπουλο, και αυτός από κοντά να ανοίγει το σκορ.

Ο Τηλυκράτης «άγγιξε» την ισοφάριση με σπουδαία ευκαιρία του Γραμματικόπουλου με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, και δέκα λεπτά αργότερα τα κατάφερε, έστω και για ένα μόνο λεπτό. Ο Καββαδίας με κεφαλιά μέσα από την κυανόλευκη περιοχή νίκησε τον Αμπάρη και έβαλε ξανά τους φιλοξενούμενος στο παιχνίδι.

Βέβαια, όπως και στην πλειονότητα των αγώνων των πλέι οφ, ο Τάι είχε τον τελευταίο λόγο. Ο Βραζιλιάνος με απίστευτη εκτέλεση φάουλ στο αριστερό «γάμα» της εστίας του Καραγκούνη πέτυχε ένα από τα ομορφότερα φετινά γκολ του Ηρακλή και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης οι Καζναφέρης και Ρόβας έχασαν διαδοχικά σπουδαίες ευκαιρίες να πετύχουν και τρίτο γκολ για τον Ημίθεο, ωστόσο ο Καραγκούνης με εξαιρετική διπλή επέμβαση κράτησε το σκορ στο 2-1, που έμελλε να είναι και το τελικό.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος):  Αμπάρης, Καραντασιάδης, Γιαννίτσης, Ρεβυθόπουλος, Κυριακίδης (84΄ Κουρέλλας), Καζναφέρης, Παναγιωτούδης, Τάι (81΄ Κωστούλας), Παπαδόπουλος (65΄ Αμαραντίδης), Πτηνόπουλος και Ρόβας (86΄ Ντε Σμεντ).

Τηλυκράτης Λευκάδας (Αντρέας Παντζιάρας): Καραγκούνης, Βασίλας, Καταγής Σ., Παναγιωτόπουλος, Ιασωνίδης, Μπουρδούβαλης, Περιστέρης, Φέτσης, Γραμματικόπουλος, Καταγής Γ. και Καλογέρης.